Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 16:10

Znany neorenesansowy budynek ma się zmienić. Kiedyś obradowała tu łódzka Rada Miejska

Gmach przy ul. Pomorskiej pierwotnie miał być bankiem, a od początku XX w. aż do teraz pełnił wiele różnych funkcji. Znajdowały się tu m.in. żeńskie gimnazjum, a także – w jednym z budynków – sala obrad Rady Miejskiej w Łodzi.
Znany neorenesansowy budynek ma się zmienić. Kiedyś obradowała tu łódzka Rada Miejska

Autor: UMŁ

Dziś mieści się tu IV Liceum Ogólnokształcące w Łodzi im. Emilii Sczanickiej. Budynek, wpisany do rejestru zabytków, po wielu latach doczeka się odnowy, na którą miasto przeznaczy 2,5 miliona złotych.

Krótka historia budynku przy ul. Pomorskiej w Łodzi

Budynek zaprojektował łódzki architekt Franciszek Chełmiński, twórca m.in. Kamienicy pod Gutenbergiem przy ul. Piotrkowskiej 86 czy Beczek Grohamna. Z początku miał znaleźć się tu Bank Handlowy, ale losy gmachu przy ul. Pomorskiej 16 potoczyły się zupełnie inaczej.

W 1903 r. przeniosło się tu gimnazjum żeńskie, czyli jedna z pierwszy szkół rządowych średniego szczebla (powstały dopiero w 1886 roku). Podczas I wojny światowej, pod okupacją niemiecką mieścił się tu tzw. Dom Żołnierza. Po wojnie szkoła przemianowała się na Państwowe Gimnazjum Żeńskie i szukała patrona. 

Znalazła – w 1921 roku, kiedy Łódź odwiedził marszałek Józef Piłsudski i nadał szkole imię Emilii Sczanieckiej, ziemianki wspierającej powstańców listopadowych. W międzywojniu dodatkowo, w jednym z budynków, odbywały się obrady łódzkiej Rady Miejskiej.

Po wojnie znajdowała się tu już tu tylko placówka edukacyjna, która w 1959 roku stała się koedukacyjna, a w połowie lat 60. uruchomiono tu klasy z rozszerzonym nauczaniem języka angielskiego

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 2025 rokiem łodzianek-inicjatorek. Co z tej okazji przygotowało miasto? [PROGRAM]

Neorenesansowy budynek wkrótce się zmieni. Jak?

Budynek IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi ma być wkrótce najpiękniejszą szkołą w mieście. Przyciąga uwagę wieloma zdobieniami, w tym charakterystycznym dla niego, neorenesansowym stylu: boniowaniem, podwójnymi oknami na najwyższej kondygnacji i czterema jońskimi kolumnami. 

Trwa projektowanie tego, jak szkoła już niedługo będzie wyglądać. Jak zapowiada UMŁ, prace mają ruszyć w czerwcu. Planuje tam kompleksową renowację południowej elewacji frontowej, odnawiając jednocześnie prześwity bramowe i ich wrota.

Konieczna jest modernizacja oraz konserwacja stolarki okiennej i drzwiowej, a także: naprawienie ogrodzenie od południowej i zachodniej strony, mające nawiązywać do historycznego oryginału. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Najstarsze muzeum w Łodzi szuka rąk do pracy. Jakie wymagania trzeba spełnić i ile można zarobić?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze